انواع لوله آبرسانی – نگاهی به اهمیت لوله نیوپایپ

different water type

همه ما می دانیم که برای هر ساختمانی نیاز به انواع لوله آبرسانی است. در این راستا انواع لوله دارای کیفیت مناسب قابل استفاده است.
لوله نیوپایپ یکی از این لوله ها است که برای آبرسانی مناسب است. اما سیستم فاضلاب نیز به لوله های خاص خود نیاز دارد.

عدم توجه به این امر باعث مشکلات متعددی در انتقال آب و پساب خواهد شد. علاوه بر آن به دلیل آسیب دیدگی لوله ها خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

برای همین باید توجه داشته باشیم که بهترین لوله را برای استفاده در ساختمان انتخاب کنیم. تا با انتخاب مطمئن لوله از به وجود آمدن مشکلات بعدی پیشگیری کنیم.

ما در این متن در مورد انواع لوله قابل استفاده برای آبرسانی در ساختمان صحبت خواهیم کرد. به خصوص در ادامه لوله های نیوپایپ را بررسی خواهیم نمود و استفاده از آن در سیستم گرمایش از کف را شرح خواهیم داد.

آنچه در این متن می خوانید:

در این متن ابتدا به معرفی مهم‌ترین سیستمهای انتقال آب و پساب در ساختمان خواهیم پرداخت. در این راستا اشاره ای به لوله های پنج لایه، تک لایه و لوله های فلزی و انواع دیگر لوله خواهیم کرد.

پس از آن شما را با مصارف لوله های نیوپایپ، پلیمر، پی وی سی، سی پی وی سی و پوشفیت آشنا کنیم. در این راه به فناوری های نوین و سیر تحول استفاده ساخت انواع لوله اشاره خواهیم کرد.

این فناوری ها برای ما بسیار مهم هستند. زیرا که این فناوری ها برای ما محصولات جدیدتری مانند لوله‌های پنج لایه را به همراه آورده اند.

انواع لوله آبرسانی در ساختمان

در گذشته بیشتر از لوله های فلزی یا لوله گالوانیزه برای انتقال آب استفاده میشد. اما در سال های اخیر با پیشرفت علم ما شاهد لوله های بسیار مناسب‌تری هستیم.

این لوله ها انعطاف بیشتری داشته و مزایای بیشتری به همراه آورده اند. برای همین در بسیاری از موارد از این لوله‌ها به جای لوله های فلزی استفاده می شود.

اگر چه در اواسط قرن بیستم میلادی لوله گالوانیزه بسیار کاربرد داشت. اما پس از آن لوله های تک لایه یا لوله های پلیمری جزو لوله های پراستفاده در آبرسانی بودند. اما در چند سال اخیر تکنولوژی های جدید لوله های پنج لایه یا لوله نیوپایپ را به همراه آورده اند.

البته لوله های دیگری هم در بازار وجود دارند. به طور حتم شما نام لوله هایی مانند لوله پی وی سی (PVC)، لوله سی پی وی سی (CPVC) را شنیده اید. علاوه بر این لوله پوشفیت و یا لوله UPVC و PEX را نیز در بازار می توانید پیدا کنید.

هر یک از این لوله ها برای استفاده در سیستم های انتقال آب یا پساب در ساختمان ها تولید شده اند. برای همین متناسب با کاربرد خاص خود طراحی شده و استانداردهای لازم را دارند.

بهترین لوله آب‌رسانی برای ساختمان

گفتیم که امروزه در سیستم های آبرسانی در ساختمان کمتر از لوله فلزی استفاده می شود. زیرا که انواع جدید لوله آب در بازار وجود دارند که مناسب تر از لوله فلزی هستند.

به خصوص لوله نیو پایپ یا لوله های پنج لایه برای آب رسانی در ساختمان مناسب هستند. ما در ادامه در مورد مزایای لوله نیوپایپ صحبت خواهیم کرد. قبل از این که توضیحات بیشتری در مورد لوله نیوپایپ بدهیم. اجازه بدهید به انواع سیستم آبرسانی مورد نیاز در ساختمان بپردازیم.

سیستمهای انتقال آب و پساب در ساختمان

در یک ساختمان نوساز به سیستمهای مدرن آبرسانی نیاز است. در کنار آن نیاز به انتقال پساب یا فاضلاب به بیرون از ساختمان است.

اگر قصد انتخاب لوله برای ساختمان خود را دارید باید به تفاوت این دو توجه کنید. لوله آب با لوله فاضلاب بسیار متفاوت است. سیستم انتقال آب آشامیدنی دارای حساسیت بسیار بالاتری است. برای همین نیاز به لوله های استاندارد مخصوص به خود را دارد.

مزایای استفاده از لوله نیوپایپ در انتقال آب

برای هر خانه ای در هر جای دنیا برای انتقال آب آشامیدنی نیاز به لوله است. لوله مورد استفاده باید بالاترین دوام را داشته باشد.

به علاوه لوله آب مورد استفاده به منظور انتقال آب شرب باید آلودگی را وارد آب نکند. زیرا که امکان دارد سلامت افراد ساکن در ساختمان را در معرض خطر قرار دهد. این در حالی است که لوله فاضلاب مورد استفاده برای انتقال پساب از این لحاظ خطری ندارد.

لوله آب به طور مداوم و شبانه روزی در تماس با آب شرب است. برای همین بسیار زود دچار خوردگی و زنگ زدگی خواهد شد. در گذشته در سیستم آب رسانی منازل از لوله گالوانیزه استفاده میشد.

لوله گالوانیزه در زمان خود برای این کار مناسب بود. زیرا که فلزات در برابر ضربه مقاوم هستند. لوله گالوانیزه به راحتی سوراخ نمی شود. یا این که دچار ترکیدگی نمی شود.

اما در عوض می توان معایبی برای لوله گالوانیزه یا لوله های فولادی بر شمرد. برای مثال لوله فولادی در صورتی که لایه فلز روی آن از بین برود خورده می شود. هم چنین لوله های فولادی در تماس با هوا و آب اکسید می شوند.

این امر موجب زنگ‌زدگی و گرفتگی لوله گالوانیزه خواهد شد. افت فشار آب از مشکلاتی است که در منازل قدیمی به این دلیل به وجود میامد.

در دهه های اخیر برای رفع این مشکلات لوله های پلیمری به بازار عرضه شدند. اما لوله پلیمری یا لوله تک لایه هم مشکلات خود را دارد. اما اخیرا ما شاهد ظهور لوله پنج لایه یا لوله نیوپایپ بودیم.

این لوله در انتقال آب شرب توانسته است جایگزین انواع دیگر لوله شود. به گونه ای که سیستم آبرسانی خانه های نوساز از لوله نیوپایپ ساخته می شود.

سیستم انتقال پساب در ساختمان

وظیفه لوله فاضلاب انتقال پساب به بیرون ساختمان است. برای همین به منظور در سیستم انتقال پساب به بیرون ساختمان از لوله های فاضلاب استفاده می شود.

جنس لوله فاضلاب در بعضی از موارد از مواد پی وی سی (PVC) یا سی پی وی سی (CPVC) است. البته لوله های پوشفیت هم برای استفاده به عنوان لوله فاضلاب بسیار استفاده می شوند.

برای همین شما می توانید برای سیستم فاضلاب خود انواع لوله را استفاده نمایید. یکی از لوله های پی وی سی ، سی پی وی سی یا پوشفیت بهترینها برای خریداری هستند. البته بهتر است در زمان انتخاب کمی دقت کنید.

شما می توانید در مورد مزیت استفاده از لوله PVC یا لوله CPVC و لوله پوشفیت برای انتقال فاضلاب تحقیق کنید. منابع زیادی در مورد مزایای لوله پوشفیت و پی وی سی یا سی پی وی سی در مراجع معتبر وجود دارد.

ما به لوله نیوپایپ به عنوان بهترین لوله برای استفاده در سیستم انتقال آب اشاره نمودیم. در این بخش نیز به معرفی لوله پی وی سی (PVC)، سی پی وی سی (CPVC)، و پوشفیت برای استفاده در سیستم فاضلاب اشاره کردیم.

در ادامه مزایای لوله نیوپایپ را برای سیستمهای گرمایشی نوین بیان خواهیم کرد. این سیستمها با نام سیستم گرمایش از کف شناخته می شوند و به شدت مورد استقبال قرار گرفته اند.

سیستم گرمایش از کف در ساختمان

ما در یک ساختمان تنها برای انتقال آب شرب و یا هدایت فاضلاب نیازمند لوله نیستیم. سیستم های دیگری هم در ساختمان های مدرن نیاز به لوله آبرسانی دارند. یکی از آن ها سیستم های گرمایش ساختمان های مسکونی هستند.

شاید شما با استفاده از پکیج و رادیاتور برای گرمایش خانه آشنا باشید. اما امروزه روشهای مدرن تری برای گرم کردن خانه وجود دارد.

سیستم هایی که با نام سیستم گرمایش از کف شناخته می شوند. یکی از به روزترین سیستمها برای گرم کردن خانه هستند.

بسیاری از مردم تمایل بسیار زیادی به استفاده از سیستم گرمایش از کف دارند. دلیل آن هم مزایای متعدد آن است. سیستم گرمایش از کف از به روزترین روش ها برای گرم کردن خانه استفاده می کند. یکی از مزایای آن هم زیباتر شدن محیط خانه است.

درست است که اگر شما از سیستم گرمایش از کف در خانه خود استفاده کنید. خانه ای لوکس تر و با ظاهری مدرن خواهید داشت. اما این تنها مزیت سیستم گرمایش از کف نیست.

یکی مزایای مهم آن در افزایش بازده انرژی است. این ویژگی سیستم گرمایش از کف بسیار مهم تر است. با توجه به مقایسه ای که صورت گرفته این سیستم نسبت به رادیاتور ها بازده بیشتری دارد.

گفته می شود که یک سیستم گرمایش از کف نسبت به رادیاتور ۲۰ درصد کارایی بیشتری دارد. این به معنی صرفه جویی در مصرف انرژی است. که می تواند باعث کاهش هزینه های جاری هر ساختمان در مصرف انرژی شود.

بهترین لوله برای استفاده در سیستم گرمایش از کف

برای پیاده سازی این سیستم گرمایشی نیاز به تعداد زیادی لوله آب است. زیرا که سیستم گرمایش از کف فضاهای مختلف در خانه را در بر می‌گیرد.

برای همین برای اجرای آن نیاز به حجم بالایی لوله انتقال آب است. در این لوله ها آب گرم در جریان خواهد بود. تا بتواند در هوای سرد محیط خانه را برای شما گرم نگه دارد.

در حال حاضر بهترین لوله برای استفاده در سیستم گرمایش از کف لوله نیوپایپ است. این لوله تمام کف منزل را به طور یکنواخت در بر خواهد گرفت. به همین دلیل باعث خواهد شد تا شما خانه ای داشته باشید که به طور یکنواخت گرم شده است.

ساختار لوله پنج لایه نیوپایپ

در این بخش برای شما ساختار یک لوله پنج لاله نیوپایپ را توضیح خواهیم داد. با دقت در ساختار این لوله به مزایای استفاده از آن پی خواهید برد.

هم چنین خواهید دانست که چرا لوله پنج لایه نیوپایپ برای استفاده در سیستمهای انتقال آب مناسب هستند.

در واقع یک لوله پنج لایه نیوپایپ از سه لایه اصلی تشکیل شده است. این سه لایه متشکل از دو لایه پلیمر است. یک لایه دیگر هم از فلز آلومینیوم تشکیل شده است. اما دو لایه دیگر لوله پنج لایه نیوپایپ از چسب تشکیل شده است.

با توجه به تعداد لایه ها که متشکل از دو لایه پلیمر، یک لایه آلومینیوم و دو لایه چسب است. این نوع لوله را لوله پنج لایه می نامند.

البته گاهی نیز از آن با نام لوله تلفیقی یاد می شود. پس اگر از این به بعد نام لوله تلفیقی را شنیدید. بدانید که لوله تلفیقی همان لوله پنج لایه است. این لوله تلفیقی از آلومینیوم و دولایه پلیمر و چسب است که برای انتقال آب عالی عمل می‌کند.

دلیل برتری لوله پنج لایه نیوپایپ بر لوله های فلزی

شما با ساختار لوله پنج لایه نیوپایپ آشنا شده اید. اما بهتر است دلیل مناسب بودن آن برای آب رسانی در منزل را نیز بدانید. یکی از ویژگی های لوله پنج لایه منعطف بودن سطح داخلی پلیمری آن است.

به دلیل این انعطاف است که دارای سطح داخلی نرمتری نسبت به لوله های فلزی است. جالب است بدانید که این ویژگی تاثیر مثبتی در افزایش فشار آب در ساختمان دارد. زیرا که نرم بودن آن باعث می شود که فشار آب در طول لوله پنج لایه با افت کمتری روبرو شود.

لایه های پلیمر در لوله نیوپایپ دارای وزن کمی است. برای همین لوله پنج لایه سبکتر از لوله فلزی است. از سوی دیگر آلومینیوم از آهن یا فولاد سبکتر است.

برای همین در مجموع وزن لوله پنج لایه یا لوله نیوپایپ کمتر است. برای همین از لوله گالوانیزه یا سایر لوله های آهنی و فولادی است.

هم چنین به دلیل سبک بودن کار نصب آن را راحت تر خواهد کرد. که باعث می شود راه اندازی سیستم آبرسانی با لوله پنج لایه بسیار آسانتر باشد. در سیستم گرمایش از کف نیز نصب لوله پنج لایه یا لوله نیوپایپ بسیار ساده تر از نصب لوله گالوانیزه است.

مقاومت لوله نیوپایپ در برابر مواد شیمیایی

لوله پنج لایه هم در بیرون و هم در درون خود مقاومت بالاتری دارد. برای همین اگر در معرض مواد شیمیایی قرار بگیرد بیشتر دوام خواهد آورد.

علاوه بر این توان مقاومت در برابر اکسیده شدن را دارد. به همین دلیل است که لوله نیوپایپ به سختی دچار خوردگی یا زنگ زدگی خواهد شد.

استفاده از لوله نیوپایپ برای انتقال آب گرم

مقاومت بیشتر لوله نیوپایپ در مقایسه با لوله پلیمری برای انتقال آب گرم مهم است. زیرا که خواهد توانست آب گرم را تا دمای ۹۰ درجه سانتی گراد منتقل کند.

در مصارف خانگی به ندرت نیاز است که دمای آب تا این حد بالا برود. برای همین لوله نیوپایپ برای این مصارف به خوبی جواب خواهد داد.

اهمیت توجه به جنس لوله‌های مورد استفاده برای آبرسانی

شاید بدانید که لوله های مختلفی در بازار وجود دارند. که برای استفاده در سیستم آبرسانی ساختمان می توانند مورد استفاده قرار گیرند. انتخاب بهترین لوله از بین آنها بسیار مهم است. برای همین باید به جنس لوله ای که برای آبرسانی استفاده می‌کنید اهمیت زیادی بدهید.

لوله آب رسانی نیاز ساکنان ساختمان را به آب برطرف می کند. بی توجهی به آن می تواند باعث نشت آب یا افت فشار شود. هر گونه نشت یا ترکیدگی لوله نیاز به هزینه بالایی برای تعمیر تاسیسات ساختمانی دارد. زیرا که خسارات جبران ناپذیر نشت آب به تاسیسات ساختمانی برای همه ما روشن است.

به خصوص در مورد لوله های دفنی یا زیرکار (توکار) باید توجه خاصی داشت. زیرا که نشتی یا خرابی آنها بیشتر مشکل ساز است.

تعمیر و تعویض لوله دفنی یا توکار ممکن است بسیار سخت باشد. برای همین اهمیت جنس لوله بسیار بیشتر است. در زمان خرید لوله آب برای ساختمان یا منزل خود کمال دقت را باید به کار بست.

کسانی که پروژه‌های بزرگ ساختمانی را اجرا می کنند نیز باید به این نکته توجه داشته باشند. تنها لوله توکار یا لوله دفنی اهمیت ندارد. حتی در مورد لوله های روکار نیز باید حساسیت ویژه ای به خرج داد.

سخن پایانی

در این متن ساختمان من قصد داشت شما را با انواع سیستم آب رسانی در ساختمان اشنا کند. برای همین سیستم گرمایش از کف را به شما معرفی کردیم.

هم چنین انواع لوله های مورد استفاده در سیستم اب رسانی و فاضلاب ساختمان را بیان نمودیم. در این متن بیشتر تاکید ما روی استفاده از لوله نیوپایپ یا لوله های پنج لایه بود.

امیدواریم که مطالب گفته شده برای شما سودمند بوده باشد. می توانید در صورتی که هر گونه سوالی دارید. با فروشگاه ساختمان من تماس بگیرید. تا هر گونه مشاوره لازم را در مورد سیستم های آبرسانی در ساختمان به شما ارائه دهیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *