انواع لوله پلی اتیلن – عوامل تاثیرگذار بر کیفیت

ایا با انواع لوله پلی اتیلن آشنایی دارید؟ آیا می دانید عوامل تاثیر گذار بر کیفیت آن ها چیست؟ با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید.

شاید بدانید لوله پلی اتیلن یکی از پر مصرف ترین لوله ها در تاسیسات مختلف در زمان ساختمان سازی است. به همین دلیل استفاده های بسیار زیادی در صنعت ساختمان دارد. لوله پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی نفوذ ناپذیر است. که باعث می شود مقاومت آن بسیار بهتر از لوله های فلزی و یا فولادی باشد.

مجموعه ساختمان من قصد دارد تا در این متن شما را با انواع لوله پلی اتیلن آشنا کند. در کنار آن نگاهی هم به عوامل تاثیر گذار بر کیفیت لوله پلی اتیلن خواهیم انداخت.

پس با ما در ادامه همراه باشید تا بیشتر در مورد کاربردهای لوله پلی اتیلن بدانید.

آشنایی با لوله پلی اتیلن

قبل از هر چیز باید بدانید که نام لوله پلی اتیلن از نام کلمه ای انگلیسی گرفته شده است. لوله پلی اتیلن را با نام اختصاری HDPE می شناسند. نام HPDE در منابع علمی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

این لوله ها در سرتاسر دنیا استفاده می شوند. اگر در هر کشوری نگاهی به بازار فروش محصولات و تجهیزات تاسیسات سختمانی بیندازید. خواهید دید که در آن انواع لوله پلی اتیلن را برای خرید می توان یافت.

با توجه به تنوع محصولات، این لوله ها دارای کیفیت های مختلفی هستند. برای همین به منظور استفاده در کاربردهای متفاوتی در صنایع مختلف مناسب هستند.

بسیاری از آن ها هم برای استفاده در پروژه‌های ساختمانی گزینه اول برای انتخاب می باشند. در ایران نیز ما شاهد تولید گسترده از این لوله ها هستیم.

به گونه ای که در اکثر شهرهای کشور مانند مشهد ، اصفهان ، شیراز و سایر شهرهای بزرگ می توان آن ها را به طور عمده خریداری نمود. در تهران فروش این لوله بسیار بالاتر است.

اگر شما ساکن کلان شهر تهران هستید به طور حتم می دانید که در بازار بزرگ تهران نیز انواع لوله پلی اتیلن را می توانید برای خرید به راحتی پیدا کنید.

مصارف انواع لوله پلی اتیلن

انواع لوله های تک جداره و دوجداره پلی اتیلن در بازار وجود دارند که هر یک کاربردهای خاص خود را دارند. لوله پلی اتیلن تک جداره یکی از پرکاربردترین آن ها است که از محصولات تولید شده از مواد پلاستیکی با کیفیت های مختلف است.

لوله پلی اتیلن دوجداره نیز در بعضی از مصارف مانند لوله تک جداره از لوله های پرکاربرد است. برای همین مدل های دو جداره نیز در بازار برای خرید موجود هستند (که لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت از جمله آن ها است).

مصارف انواع لوله پلی اتیلن در تاسیسات

لوله های پلی اتیلن را با توجه به تاسیساتی که در آن ها کاربرد دارند نیز دسته بندی می کنند. به عنوان مثال انواعی از لوله پلی اتیلن برای استفاده در سیستم های آبیاری بارانی مناسب هستند. تعدادی دیگر هم در آبیاری قطره ای به کار می روند.

برای همین در زمان خرید حتما باید نوع کاربری لوله را بدانید. علاوه بر لوله پلی اتیلن تک جداره و دو جذاره که در بالا گفته شد. نام چند نوع متداول لوله پلی اتیلن در ادامه ذکر شده است.

دو نوع لوله پلی اتیلن که با نام لوله های پکس PEX و لوله های PERT شناخته می شوند. نیز از انواع دیگر لوله پلی اتیلن هستند که هر یک دارای کاربرد خاص خود می باشند.

ما در بخش بعد در مورد انواع لوله پلی اتیلن تک جداره بیشتر صحبت خواهیم نمود.

مصارف و کاربردهای لوله پلی اتیلن تک جداره

بیشتر افراد لوله های پلی اتیلن تک جداره را به طور خلاصه لوله پلی اتیلن می نامند. بسیاری از شما این لوله ها را در کاربردهای زیادی در پیرامون خود از نزدیک دیده‌اید.

درست است که لوله پنج لایه نیوپایپ در حال حاضر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اما هنوز هم لوله های پلی اتیلن تک جداره کاربردهای زیادی دارند.

برای همین به دلیل نیاز صنعت ساختمان سازی و صنایع زیربنایی دیگر به انواع لوله پلی اتیلن تک جداره ما اشاره ای به مصارف آن ها خواهیم نمود. به طور خلاصه می توان کاربردها و مصارف زیر را برای لوله های پلی اتیلن تک جداره بر شمرد:

  • استفاده در سیستم های آبرسانی شهری
  • استفاده در سیستم گاز رسانی
  • استفاده در سیستم های آبرسانی روستایی
  • استفاده در سیستم های آبیاری تحت فشار
  • استفاده در سیستم های ابیاری قطره ای
  • به عنوان عایق کابل برق
  • به عنوان محافط فیبر نوری

مجموعه ساختمان من قصد دارد تا در ادامه به معرفی بیشتر انواع لوله پلی اتیلن بپردازد تا با مصارف و کاربردهای هر یک از آن ها آشنا شوید. اما قبل از بیان کاربردهای این لوله بهتر است ابتدا به عوامل تاثیر گذار بر کیفیت این لوله اشاره کنیم.

عوامل تاثیر گذار بر کیفیت لوله پلی اتیلن

همواره مواد اولیه و فرایند تولید بر کیفیت محصول بسیار تاثیرگذار است. برای همین ماده مورد استفاده برای ساخت محصول بسیار مهم است.

لوله های پلی اتیلن هم مانند بسیاری از محصولات دیگر به روش های مختلفی تولید می شوند. که باید محصولات تولید شده با بهترین مواد پلی اتیلنی برای خرید انتخاب شوند.

بسیاری از فروشگاه ها مانند فروشگاه ساختمان من بسیاری از این لوله های پرکاربرد را برای عرضه دارند. مشتری ها نیز با توجه به کیفیت همواره بهترین را انتخاب می کنند.

فرایند تولید انواع لوله پلی اتیلن

شاید کمتر به شما گفته شده باشد که یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر کیفیت لوله پلی اتیلن فرایند تولید آن است. تجهیزات خط تولید و نیز میزان مهارت کارکنان خط تولید از عوامل تاثیر گذار بر کیفیت لوله پلی اتیلن است.

برای همین همواره به برند تولید کننده انواع لوله پلی اتیلن اهمیت بدهید. سعی کنید در زمان خرید محصولات برندهای معتبر را خریداری کنید.

مواد اولیه مورد استفاده در تولید انواع لوله پلی اتیلن

همان طور که می دانید پلی اتیلن ها جزو مواد پلاستیکی محسوب می شوند. برای همین دارای کیفیت های بسیار متنوعی هستند. که با توجه به ماده پلاستیکی مورد استفاده در ساخت آن ها است.

ما در مورد اهمیت استفاده از فناوری های به روز برای تولید لوله پلی اتیلن صحبت کردیم. اما بیش از تجهیزات خط تولید و مهارت کارکنان در واحدهای تولیدی این مواد اولیه مورد استفاده در لوله پلی اتیلن است که روی کیفیت محصول تولید شده تاثیرگذار است.

همه شما تجربه استفاده از محصولات پلاستیکی را دارید و می دانید که کیفیت آن ها چقدر با هم متفاوت است. برای همین نیاز به توضیح بیشتری ندارد که کیفیت مواد پلاستیکی مورد استفاده در ساخت لوله پلی اتیلن تا چه حد مهم است.

اگر به دنبال بهترین لوله پلی اتیلن هستید باید محصولات تولید شده توسط بهترین مواد اولیه را از بهترین تولید کننده ها خریداری کنید.

توجه داشته باشید که به دلیل تفاوت در کیفیت لوله هر یک از لوله های پلی اتیلنی برای استفاده در موارد خاصی مناسب است. ما در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

ابرسانی با انواع لوله پلی اتیلن

بسته به کیفیتی که یک لوله پلی اتیلنی دارد امکان انتقال آب، پساب و یا سیالات دیگر با آن وجود دارد. به طور معمول لوله های دارای کیفیت بالاتر را در انتقال آب استفاده می کنند.

برای همین در صورت استفاده از مواد اولیه با کیفیت و بهداشتی در ساخت لوله آن را برای استفاده به منظور انتقال آب آشامیدنی به کار می برند.در این کاربرد خصوصیات لوله مانند قطر آن نیز بر این استفاده ها تاثیر می گذارد.

در صورری که کیفیت مواد اولیه کمتر باشد می توان لوله را برای انتقال فاضلاب به کار برد. در مجموعه ساختمان بسیاری از انواع لوله پلی اتیلن برای این کاربردها را برای فروش داریم.

می توانید با خرید از ما بسیاری از تاسیسات ساختمانی برای انتقال آب و پساب را با این محصولات راه اندازی نمایید.

بعضی از لوله های پلی اتیلن برای استفاده در مصارف صنعتی مناسب هستند. در زمان استفاده و یا نصب لوله های پلی اتیلن باید به نکات خاصی توجه داشته باشید.

به خصوص نقش عوامل تاثیرگذار محیطی را فراموش نکنید. این عوامل بر طول عمر لوله تاثیر بسیار زیادی دارند که ما در بخش بعد در این مورد بیشتر صحبت خواهیم نمود.

تاثیر عوامل محیطی بر طول عمر لوله پلی اتیلنی

دما یکی از مهم ترین عواملی است که بر روی طول عمر و دوام یک لوله پلی اتیلنی تاثیر خواهد گذاشت. به طور معمول لوله های پلی اتیلنی در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد تا ۵۰ سال هم عمر می کنند.

اما در دماهای بالا طول عمر لوله پلی اتیلن کمتر می شود. برای همین استفاده از لوله پلی اتیلن برای انتقال آب گرم و یا سیالات دارای دمای بالا مناسب نیست و بهتر است آن را تنها برای انتقال آب سرد مورد استفاده قرار داد.

در لوله پلی اتیلن که به منظور انتقال فاضلاب استفاده می شود در موارد زیادی ما شاهد کاهش طول عمر لوله هستیم. دلیل کاهش طول عمر لوله در این مورد تغییر دمای پساب یا فاضلاب خروجی از خانه ها است. تغییرات دمایی پساب خروجی از ساختمان به شدت کیفیت لوله فاضلاب را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

با توجه به اینکه دمای بالای آب در لوله فاضلاب باعث کاهش کیفیت آن می شود. در صورت نیاز از لوله های مقاوم در برابر دما استفاده کنید.

هم چنین به دلیل تسریع در فرسودگی لوله با تغییر مداوم دمای آب در لوله فاضلاب از گرم به سرد بهتر است لوله های با کیفیت را برای این منظور انتخاب کنید.

نکاتی برای استفاده از لوله پلی اتیلن در سیستم فاضلاب

ما در مورد استفاده از لوله و اتصالات پلی اتیلن در انتقال فاضلاب یا پساب منازل مسکونی صحبت کردیم. اگر قصد استفاده از لوله پلی اتیلنی در انتقال فاضلاب خانه را دارید. توجه داشته باشید که فشار روی لوله فاضلاب بیش از حد نباشد.

زیرا که لوله های پلی اتیلن از جنس پلاستیک هستند و توان تحمل بار زیاد و فشار بیش از حد از سمت بیرون لوله را ندارند. برای همین در زمان استفاده از لوله فاضلاب در محل تردد خودروها و یا پارک ماشین خود دقت کافی داشته باشید.

نکته دیگر این که در لوله فاضلاب اتصال یک لوله پلی اتیلن با لوله دیگر باید به خوبی صورت پذیرفته باشد. تا به دلیل نوسانات دمایی و عوامل بیرونی باعث نشتی نشود.

ما به وفور شاهد نشتی در محل جوش لوله های پلی اتیلن هستیم. زیرا که فشار بیرونی و نوسانات دمایی سیال داخل لوله فاضلاب کیفیت جوش دو لوله به هم یا کیفیت اتصال زانویی به لوله پلی اتیلن را تحت تاثیر قرار می دهد.

شرایط محیطی که شما لوله را در آن استفاده می کنید مهم است. اگر نوسانات دمایی سیال داخل لوله کم باشد. می توان انتظار داشت که طول عمر بیشتری داشته باشد. هم چنین بار و فشار بیرونی بر روی لوله حداقل باشد. تا بتوان برای مدت بیشتری از آن در سیستم انتقال آب و به خصوص سیستم انتقال فاضلاب استفاده نمود.

سخن پایانی

در این متن مجموعه ساختمان من قصد داشت شما را با انواع لوله پلی اتیلن آشنا کند. به همین منظور ما به معرفی انواع لوله پلی اتیلن تک جداره ، لوله پلی اتیلن دوجداره و لوله های PERT و PEX (یا پکس) پرداختیم. پس از آن اشاره ای به عوامل تاثیر گذار بر کیفیت لوله پلی اتیلن کردیم.

ما گفتیم که به طور حتم مواد اولیه و تجهیزات خط تولید در کیفیت لوله تاثیر زیادی دارند. به گونه ای که به طور حتم باعث افزایش طول عمر لوله پلی اتیلنی می شوند.

امیدواریم مطالب گفته شده در این متن مفید واقع شده باشد و با کاربردها و مصارف لوله های پلی اتیلن آشنا شده باشید. شما می توانید در صورت نیاز به هر گونه مشاوره در مورد انواع لوله پلی اتیلن با ما در فروشگاه ساختمان من تماس بگیرید.

مجموعه ساختمان من همواره تلاش می کند بهترین ها را برای استفاده در تاسیسات ساختمانی برای شما فراهم کند. در پایان می توانید در صورت داشتن هر گونه سوالی در مورد انواع لوله پلی اتیلن (مانند لوله پلی اتیلن تک جداره و کاربردهای آن) با ما در فروشگاه ساختمان من تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۶ میانگین: ۵]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *