لوله پلی اتیلن تک جداره – سایت ساختمان من

لوله پلی اتیلن تک جداره یک نوع لوله پلیمری پر کاربرد در ساختمان است که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود توانست به سرعت در کاربردهای انتقال آب به کار گرفته شود. فروشگاه ساختمان من در این متن قصد دارد تا شما را با پروسه ساخت و ویژگی های منحصر به فرد لوله تک جداره آشنا کند.

با توجه به این که می توان این لوله ها را در فشارهای ۲ تا ۴۰ بار (بسته به کاربرد و قطر لوله) استفاده کرد به همین دلیل در مصارف متعددی در سیستم های آبرسانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر علاقه مند هستید تا بیشتر در مورد لوله و اتصالات آبرسانی پلی اتیلن با ما در سایت ساختمان من همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد پروسه تولید و مشخصات این محصول در اختیار شما قرار دهیم.

تاریخچه لوله پلی اتیلن تک جداره

قدمت استفاده از انواع لوله پلی اتیلن تک جداره به حدود هفتاد سال پیش بر می گردد. برای اولین بار در اروپا از لوله تک جداره استفاده شد. پس از آن به سرعت این لوله ها در کشور ایالات متحده امریکا نیز مورد استفاده قرار گرفتند.

البته در ابتدا این کاربردها محدود بود. اما در طول سال های گذشته استفاده از لوله پلی اتیلن تک جداره به دلیل افزایش کیفیت تولید آنها با استفاده از مواد اولیه با کیفیت بسیار بیشتر شد. به گونه ای که در حال حاضر ما شاهد استفاده از آن در انواع سیستم های آبیاری تحت فشار ، سیستم های آبیاری قطره ای ، و در صنعت ساختمان سازی هستیم.

فروشگاه ساختمان من انواع لوله‌های پلی اتیلن تک جداره را برای عرضه به مشتری های خود دارد. در حال حاضر نیز در تلاش برای تامین نیاز مشتری های خود با مناسب ترین قیمت است.

نقش فناوری های نوین در لوله تک جداره

بسیاری بر این باور هستند که لوله پلی اتیلن تک جداره می تواند بسیار بهتر از لوله های فولادی یا فلزی در مصارف مختلف مرود استفاده قرار گیرد. هم چنین توان عملکرد بهتر در مقایسه با لوله های پی وی سی (pvc) و GRP را دارد.

لوله تک جداره همه این مزایا را مدیون فناوری های نوین است. زیرا که با گذشت زمان به تدریج گرید بالاتر این لوله ها تولید شده اند که امکان استفاده های گسترده از انواع لوله پلی اتیلن تک جداره را به جای دیگر لوله ها فراهم نموده اند.

برای این که بیشتر در مورد گرید لوله‌های پلی اتیلن تک جداره و فرایند تولید آن ها بدانید با ما همراه باشید.

ساختار لوله پلی اتیلن تک جداره

پلی اتیلن ساختار خاصی دارد که از اتصال اتمهای کربن و عناصر دیگر تشکیل شده است. این ساختار در عملکرد این لوله ها تاثیر بسیار زیادی دارد.

هر چه بتوان ساختار مولکولی بهتری برای پلی اتیلن به دست اورد. امکان ساخت گرید بالاتری از لوله تک جداره وجود دارد.

در حال حاضر انواع لوله تک جداره با نام های لوله پلی اتیلن PE100 ، PE80 ، PE63 در بازار وجود دارند.

فرایند تولید و قیمت مواد اولیه برای هر یک از این لوله ها با هم تفاوت دارد. برای همین لوله‌های پلی اتیلنPE100 ، PE80 ، PE63 با هم در مشخصات فنی و قیمت متفاوت هستند. البته کاربردهای آن ها هم نسبتا متفاوت است که باید در زمان خرید به این نکات توجه داشته باشید.

گرید لوله‌های پلی اتیلن تک جداره

یکی از مهم ترین مواردی که خریداران باید در زمان خرید به آن توجه کنند گرید لوله پلی اتیلن تک جداره است. لوله‌های پلی اتیلنPE100 ، PE80 و PE63 دارای گرید متفاوتی هستند که گاهی با گرید ۶۳، ۸۰ و ۱۰۰ از آن نام برده می شود.

در چند دهه گذشته فناوری های نوین به تولید کننده ها کمک کردند تا با افزایش چگالی مواد اولیه موفق به افزایش گرید لوله های جدید پلی اتیلن تک جداره شوند.

به گونه ای که به دلیل افزایش چگالی مواد اولیه امکان ساخت لوله‌های پلی اتیلن تک جداره با ضخامت کمتر فراهم شد.

مزایای لوله های جدید تک جداره

لوله های نسلهای جدیدتر پلی اتیلن تک جداره دارای ضخامت کمتر و توان تحمل فشار بیشتر در مقایسه با لوله های قدیمی تر هستند. لوله پلی اتیلن تک جداره PE63 از اولین نسل های لوله های مورد استفاده در صنعت بودند که در حال حاضر کمترین کیفیت را دارند.

پس از آن بود که با افزایش گرید مواد اولیه لوله‌های پلی اتیلن تک جداره PE80 تولید شدند. اخیرا هم لوله تک جداره PE100 به بازار عرضه شده است.

مزایای لوله تک جداره PE100

مواد مورد استفاده در لوله های جدید PE100 جزو مواد گرید بالا هستند که از حدود سی سال پیش در اروپا استفاده می شده اند.

لوله پلی اتیلن تک جداره PE100 دارای چگالی بیشتر است. برای همین این لوله ها ضخامت کمتری دارند. با این وجود لوله های گرید ۱۰۰ توان تحمل فشارهای بالاتری را دارند.

حال که با گریدهای لوله های تک جداره آشنا شدید. در ادامه نگاهی به فرایند تولید آن ها خواهیم کرد.

روش تولید لوله پلی اتیلن تک جداره

فرایند تولید لوله های تک جداره با استفاده از روش اکستروژن می باشد. در این پروسه مواد اولیه به صورت گرانول وارد دستگاه اکسترودر شده و در اثر حرارت ذوب می شوند.

پس از آن با حرکت مواد مذاب به سمت جلو شاهد خروج آنها از دستگاه اکسترودر خواهیم بود. در این جا است که این مواد مذاب وارد قالب می شوند تا با عبور از دستگاه وکیوم و با اعمال فشار به شکل و اندازه دلخواه درایند.

با تغییر شکل مواد مذاب در داخل قالب دستگاه، در ادامه با استفاده از آب سرد، آن را به تدریج خنک می کنند.

به همین دلیل دمای بالای مواد مذاب در طول پروسه به تدریج کاهش خواهد یافت و ما شاهد خروج لوله تک جداره پلی اتیلن از تانک وکیوم خواهیم بود.

درج مشخصات محصول بر روی لوله

پس از شکل گیری محصول نهایی، در ادامه لازم است که مشخصات لوله بر روی آن درج شود. در این زمان از یک دستگاه مارک زن استفاده می شود. که مشخصات فنی لوله را بر روی آن درج خواهد کرد. هم چنین تاریخ تولید و علامت استاندارد بر روی لوله نقش خواهد بست.

لوله پلی اتیلن تک جداره مطابق با استانداردهای تدوین شده در داخل کشور تولید می شوند. استاندارد isiri 1331 استاندارد شناخته شده این محصولات در داخل کشور است.

در کنار مهر استاندارد و مشخصات فنی محصول، نام شرکت تولیدی نیز بر روی لوله درج می شود و در پایان با استفاده از دستگاه برش شاهد جدا کردن لوله ها در متراژ مشخص خواهیم بود.

در حال حاضر همه فرایندهای ذکر شده در بالا به صورت اتوماتیک و کاملا خودکار انجام می شود. پس از طی فرایندهای ذکر شده محصول به دست آمده دارای کیفیت نهایی قابل قبول برای استفاده در مصارف مختلف خواهد بود.

مشخصات فنی لوله تک جداره

به دلیل تنوع کاربردهای صنعتی و ساختمانی، لوله های تک جداره دارای قطرهای مختلفی هستند. برای همین می توانند بسیاری از نیازها را در صنعت و در ساختمان سازی و صنایع دیگر براورده کنند.

بررسی مشخصات تک تک لوله های تک جداره نیاز به زمان زیادی دارد. برای همین ما فقط مشخصات کلی و ویژگی های کلی این لوله ها را در ادامه بیان می کنیم.

ویژگی های منحصر به فرد لوله پلی اتیلن تک جداره

با توجه به این که لوله های تک جداره از پلیمر ساخته شده اند دارای ویژگی های منحصر به فردی در مقایسه با لوله های فلزی هستند و به دلیل مشخصات فنی خود به وفور در ساخت لوله های آب رسانی استفاده می شود.

در زیر تعدادی از مشخصات کلی لوله های تک جداره لیست شده اند:

  • مقاومت در برابر مواد شیمیایی
  • انعطاف پذیری بسیار بالا
  • امکان استفاده در دماهای بسیار پایین
  • امکان استفاده در دماهای بالا تا حدود ۷۰ درجه سانتی گراد
  • وزن کم در مقایسه با لوله های فلزی
  • اتصال راحت
  • طول عمر نسبتا بالا
  • امکان استفاده در زمینهای ناهموار
  • قابلیت جوش پلاستیک
  • مقاومت بالا در برابر ارتعاشات

همه موارد ذکر شده در بالا باعث شده اند تا لوله تک جداره انتخابی ایده ال برای استفاده به جای لوله های فلزی باشد.

فشار قابل تحمل لوله تک جداره

یک لوله تک جداره می تواند فشارهای مختلفی را تحمل کند. به گونه ای که می توان از آن در فشاری تا حدود ۴۰ بار نیز استفاده کرد.

به همین دلیل استفاده از آن در بسیاری از شبکه های انتقال آب به سرعت رشد کرده است. به گونه ای که بسیاری از لوله های قدیمی تر جای خود را به لوله پلی اتیلن تک جداره داده اند.

استفاده از لوله تک جداره در گاز رسانی

البته استفاده از لوله های تک جداره منحصر به شبکه های انتقال آب نیست. با توجه به استاندارد مورد استفاده در ساخت محصول می توان از انواعی از لوله‌های تک جداره در انتقال گاز نیز استفاده نمود. لوله تک جداره برای انتقال سیالات حاوی مواد شیمیایی نیز استفاده می شود.

دیگر کاربردهای لوله های تک جداره

علاوه بر این در موارد زیادی امکان استفاده در سیستم های خنک کننده و یا گرمایشی را دارد. حتی می توان از لوله تک جداره برای عایق سازی کابل های برق استفاده نمود. در انتقال فیبر نوری نیز از این لوله به عنوان محافظ استفاده می شود. برای همین مصارف لوله پلی اتیلن تک جداره بسیار بیش از آن است که شما تصور آن را بکنید.

سخن پایانی

ما در این مقاله از وبسایت ساختمان من، قصد داشتیم شما را با انواع لوله تک جداره آشنا کنیم. برای همین به پروسه ساخت این لوله ها اشاره کردیم و مزایای کلی این لوله را بیان نمودیم.

در ایران در حال حاضر تولید کننده های معتبری در حال تولید و عرضه انواع این محصولات هستند که هر یک برای استفاده در مصارف گوناگون مناسب هستند. در حال حاضر لوله‌های تک جداره PE80 و PE100 به دلیل کیفیت بالاتر و مطابقت با استانداردهای موجود بسیار بیشتر استفاده می شوند.

برای همین هم فروشگاه ساختمان من اقدام به تامین لوله های PE80 و PE100 با مشخصات فنی گوناگون از تولید کننده های معتبر نموده است. تا بتواند سهمی در تامین نیاز خریداران محترم به این محصولات ارزشمند داشته باشد. می توانید در صورت نیاز به هر یک از لوله های تک لایه و یا انواع لوله آبرسانی مانند لوله پنج لایه نیوپایپ با ما تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۵]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *