لوله گالوانیزه چیست – کاربردها و قیمت لوله گالوانیزه

آیا می‌دانید لوله گالوانیزه چیست و چه مصارفی دارد. ما قصد داریم شما را با کاربردهای لوله گالوانیزه آشنا کنیم. در بسیاری از صنایع نیاز به استفاده از لوله است. با وجود انواع لوله برای استفاده در کاربردهای مختلف هنوز هم لوله گالوانیزه محبوبیت خاص خود را دارد. این نوع لوله به دلیل دوام بالای خود و مقاومت در برابر عوامل محیطی در کاربردهای بسیاری استفاده می‌شود. شاید شما بخواهید تا با انواع لوله گالوانیزه و مصارف و کاربردهای آنها آشنا شوید. اگر چنین است ما در این متن سعی نموده‌ایم که خدمتی هر چند کوچک برای آشنایی شما با لوله‌های گالوانیزه بکنیم.

به همین منظور در بخش‌های بعد ابتدا توضیحاتی در مورد لوله گالوانیزه خواهیم داد. پس از آن در ادامه به مصارف و کاربردهای این لوله و نیز قیمت آن در بازار خواهیم پرداخت. برای همین در صورتی که علاقه مند هستید تا در این مورد بیشتر بدانید با ما همراه باشد.

آشنایی با لوله‌های گالوانیزه

در بسیاری از سیستمها برای انتقال سیالات و آب نیاز به لوله است. در انتقال گازها نیز لوله‌ها نقش اساسی دارند. برای همین انواع لوله‌های پلاستیکی و فلزی برای استفاده در این کاربردها ساخته شده اند. در این میان لوله‌ های گلوانیزه از پرکاربردترین لوله هایی هستند که در بسیاری از صنایع استفاده می‌شوند.

ما در صنایع پتروشیمی و پروژه های بزرگ انتقال آب و یا پساب شاهد استفاده از لین لوله‌ها هستیم. استفاده از این لوله‌ها در صنایع ساختمانی نیز به وفور دیده می‌شود. این استفاده ها می تواند در سیستم‌های آبرسانی، تهویه هوا، انتقال پساب یا فاضلاب باشد. خطوط انتقال گاز نیز در سیستم‌های گرمایشی از این لوله‌ها بهره می برند.

البته همه ما می‌دانیم که در سالهای اخیر انواع لوله‌ها به بازار عرضه شده اند. از آن جمله می توان لوله‌های پلاستیکی را نام برد. اما با این وجود لوله‌های گالوانیزه هنوز محبوبیت خود را از دست نداده‌اند. این محبوبیت به دلیل ویژگی های خاص این لوله‌ها است.

گالوانیزه کردن به چه معنا است؟

برای این که بهتر با ماهیت لوله های فلزی گالوانیزه آشنا شوید اجازه بدهید ابتدا مفهوم گالوانیزه را ذکر کنیم. گالوانیزه کردن از کلمه انگلیسی galvanized به دست آمده است. این کلمه به معنی آبکاری فلزات است. آبکاری به معنی پوشش سطح رویین یک فلز با فلز دیگر است. اگر شما فلزی را آبکاری کنید به معنی گالوانیزه کردن آن است. در واقع آبکاری کردن لغت فارسی معادل واژه گالوانیزه کردن است.

حالا شما می دانید که آبکاری فلز نیز به معنی پوشاندن سطح آن با فلزی دیگر است. این فلز می تواند طلا، نقره و یا روی یا هر فلز دیگری باشد. درست است که حالا شما با معنی لغوی گالوانیزه کردن آشنا شده‌اید. اما در صنعت معنی گالوانیزه کردن کمی متفاوت است.

چرا لوله فولادی را با روی آبکاری کنند؟

به طور خاص در صنعت ساخت لوله و اتصالات به انواع خاصی از لوله‌ها، لوله گالوانیزه گفته می شود. زیرا که به طور معمول لوله گالوانیزه به نوع خاصی از لوله‌ها گفته می شود. این لوله ها با فلز روی پوشانده شده اند. زیرا که اصلا اقتصادی نیست که با فلزات گران قیمتی مانند طلا و نقره یا مس لوله های را گالوانیزه نمود.

به همین دلیل است که در صنعت لوله گالوانیزه لوله‌هایی از جنس آهن هستند. که دارای پوشش روی باشند. البته جنس لوله می‌تواند از فولاد نیز باشد. اما در هر صورت آبکاری ان با استفاده از فلز روی انجام می شود.

اما این جا یک سوال مطرح می‌شود. چرا باید سطح آهن یا فولاد را با روی پوشاند؟ مگر نمی شود که لوله‌های آهنی را بدون پوشش روی مورد استفاده قرار داد؟ دلیل ان در مزایایی است که در استفاده از فلز روی نهفته است. ما در بخش بعد پاسخ این سوال را خواهیم داد.

گالوانیزه کردن لوله چه فوایدی دارد؟

دوام لوله های مورد استفاده در سیستمها و پروژه‌های مختلف بسیار مهم است. وقتی شما یک لوله از جنس آهن یا فولاد را گالوانیزه می‌کنید. در واقع دارید طول عمر آن را بالا می‌برید. پس مهم ترین مزیتگالوانیزه کردن افزایش طول عمر لوله‌های انتقال آب و سیالات یا گازها است.

این افزایش طول عمر لوله گالوانیزه به دو دلیل است. اول این که فلز روی می تواند از آهن و فولاد در برابر آب محافظت کند. به گونه ای که حتی اگر خراشی روی سطح لوله باشد، باز هم فلز روی توان محافظت از لوله را دارد.

اما فلز روی تنها در برابر نفوذ آب یا زنگ‌زدگی لوله مقاومت نمی‌کند. بلکه این توان را دارد که ذرات ساینده دیگر را از تماس با فلزات حساس باز دارد. به بیان دیگر می‌توان مزیت روی را در محافظت از فلز اصلی سازنده لوله یعنی آهن یا فولاد دانست. زیرا که در تماس با آب ما شاهد زنگ‌زدگی آهن هستیم. این امر به شدت طول عمر لوله را کاهش خواهد داد.

تاریخچه استفاده از لوله گالوانیزه

حال که با مزیت استفاده از لوله گالوانیزه آشنا شدید. بهتر است کمی هم در مورد تاریخچه استفاده از لوله‌ها و یا ورقهای گالوانیزه بدانید. گالوانیزه کردن با استفاده از فلز روی به سالها قبل باز می‌گردد. حتی قبل از این که علوم نوین در غرب پیدا شوند.

بر اساس شواهد موجود مردم هند در گذشته از روی برای آبکاری استفاده می کرده اند. استفاده از فلز روی در پوشاندن زره به چند قرن قبل باز می‌گردد. زمانی که هنوز سیستمهای نوین ابداع نشده بودند

البته استفاده از فلز روی برای پوشش لوله‌های چدنی به اوایل قرن بیستم بر می‌گردد. در اوایل قرن ۲۰ ام میلادی بود که لوله‌های انتقال آب سرد را با استفاده از فلز روی گالوانیزه کردند. از آن زمان تا به حال این لوله‌ها در صنایع مختلفی مورد استفاده بوده اند. به گونه ای که در سرتاسر دنیا شما شاهد استفاده از آنها هستید. به خصوص در صنعت ساختمان و در پروژه‌های انتقال شاهد استفاده از لوله‌های گالوانیزه هستیم.

دلیل استفاده از لوله گالوانیزه چیست؟

دلیل استفاده از لوله گالوانیزه نیز به دوام بالای آن در مقایسه با بسیاری از فلزات دیگر است. ترکیب آهن و روی مزایایی برای ما دارد که کمتر در ترکیب فلزات دیگر دیده می شود. البته می‌توان فلزات مقاوم دیگری را هم برای ساخت لوله یافت. برای مثال می توان از نقره یا مس برای پوشاندن سطح لوله‌های آهنی استفاده کرد. اما هزینه ساخت لوله با استفاده از دیگر فلزات بسیار بیشتر است. برای همین توجیه اقتصادی ندارد.

برای همین لوله گالوانیزه مزایای اقتصادی و کاربردی منحصر به خود را دارد. با نگاهی به دوام، قیمت و دیگر مزایای آن کمتر جایگزینی برای آن در صنعت یافت می‌شود. این امر باعث شده است که در قرن بیست و یکم نیز تولید این لوله‌ها ادامه یابد. و ما شاهد استفاده گسترده از این لوله‌ها در صنایع تولیدی و تبدیلی مختلفی باشیم. بگذارید کمی هم در مورد طول عمر این لوله‌ها صحبت کنیم.

طول عمر لوله گالوانیزه چقدر است؟

گفته می‌شود که یک لوله گالوانیزه خواهد توانست تا حدود ۷۰ سال دوام بیاورد. البته توجه داشته باشید که عوامل مختلفی روی طول عمر لوله گالوانیزه تاثیر گذار است. برای مثال این مدت وابسته به ضخامت پوشش فلز روی است. هم چنین مهم است که هم داخل و هم خارج لوله به خوبی با فلز روی پوشانده شده باشد.

پوشش داخلی لوله و پوشش خارجی آن هر دو در طول عمر لوله موثر هستند. ضخامت این پوشش در داخل و خارج لوله نیز مهم است. برای همین ما در مورد شیوه ساخت لوله گالوانیزه در ادامه صحبت خواهیم کرد. در بخش های بعد در مورد روشهای گرم و سرد برای ساخت آن مطالبی بیان خواهیم نمود.

البته تنها جنس لوله و ضخامت پوشش آن در طول عمر مفید آن موثر نیست. علاوه بر اینها شرایط محیطی که یک لوله گالوانیزه در آن استفاده شده نیز مهم است. برای مثال در شرایط نمناک و در تماس مداوم با آب عمر لوله کاهش خواهد یافت.

سازگاری لوله گالوانیزه با محیط زیست

یک مزیت ه در لوله گالوانیزه وجود دارد سازگاری آن با محیط زیست است. زیرا که پس از پایان طول عمر آن می توان به طور کامل بازیافت نمود. برای همین هیچ نگرانی در مورد آلودگی محیط زیست با استفاده از این لوله وجود ندارد.

البته این تنها مزیت مهم لوله گالوانیزه نیست. با توجه به جنس لوله و استانداردهایی که در ساخت آن لحاظ می شود مزایای بیشتری در استفاده از لوله گالوانیزه وجود دارد.

استحکام و دوام لوله گالوانیزه

همه ما می دانیم که آهن از سخت‌ترین و مستحکم ترین فلزات است. برای همین لوله گالوانیزه دارای استحکام، دوام و مقاومت بالایی است. هم چنین می توان آهن و یا فولاد را در ضخامت و قطرهای مختلف با استفاده از روشهای مختلف تولید ساخت. این باعث تنوع کاربردهای لوله گالوانیزه خواهد شد. این کاربردها با توجه به قطر و ضخامت لوله است. که گاهی از آن با نام نمره لوله یاد می شود.

لازم به ذکر است که در میزان دوام و استحکام لوله گالوانیزه نحوه تولید هم تاثیر گذار است. زیرا که این لوله‌ها به روشهای مختلف تولید می شوند. ما در ادامه در مورد روشهای تولید این لوله بیشتر صحبت خواهیم کرد.

روشهای تولید لوله گالوانیزه

گفتیم که روش ساخت لوله در دوام آن موثر است. لوله گالوانیزه را با دو روش گرم و سرد می‌توان تولید کرد. در روش تولید لوله گالوانیزه گرم ابتدا لوله آهنی یا فولادی را در یک استخر از فلز روی مذاب فرو می‌برند. در این استخر لایه ای از فلز روی بر روی آهن قرار خواهد گرفت. برای همین فرایند ساخت و فهم آن چندان پییچده نیست.

به همین سادگی شما خواهید توانست لوله گالوانیزه گرم را تولید کنید. البته برای تولید لوله گالوانیزه گرم نیاز به تجهیزات خاصی است. اما در نهایت فرایند تولید مستلزم قرار گرفتن لایه ای از روی بر روی آهن است. برای همین هر کسی توان درک نحوه تولید این لوله را دارد.

در تولید لوله گالوانیزه سرد روش متفاوتی استفاده می شود. در این روش از جریان الکتریکی برای پوشاندن آهن با فلز روی استفاده می‌شود. در این شیوه لوله آهنی یا فولادی را با استفاده از جریان الکتریکی گالوانیزه می‌کنند.

هر یک از این دو روش منجر به محصول متفاوتی خواهد شد. که تولید کننده‌ها آنها را با نام لوله گالوانیزه سرد و یا گرم می شناسند. ما در بخش بعد تفاوت این دو نوع لوله را بیشتر بررسی می‌کنیم.

تفاوت لوله گالوانیزه گرم با لوله گالوانیزه سرد

با توجه به تفاوت فرایند تولید باید منتظر بود که محصول به دست آمده متفاوت باشد. در روش سرد با توجه به استفاده از جریان الکتریکی پوشش فلز روی بسیار نازک است. برای همین لوله گالوانیزه سرد خیلی زودتر در معرض خوردگی و سایش قرار خواهد گرفت. زیرا که لایه نازک فلز روی زودتر آسیب می‌بیند یا خراش بر می‌دارد.

اما در روش تولید لوله گالوانیزه گرم ضخامت بیشتری از فلز روی بر روی لوله آهنی وجود دارد. برای همین انتظار می‌رود این لوله مقاومت بیشتری داشته باشد. که به نوبه خود باعث افزایش دوام این لوله ها خواهد شد. این مهم ترین تفاوت این دو نوع لوله گالوانیزه است.

توجه داشته باشید که این تفاوت منجر به تفاوت در قیمت این دو نوع لوله نیز خواهد شد. ما در بخش بعد بیشتر به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

مقایسه قیمت لوله گالوانیزه گرم و لوله گالوانیزه سرد

با توجه به ضخامت کمتر روی در لوله گالوانیزه سرد قیمت آن نیز در بازار کمتر است. برای همین برخی از افراد این لوله‌ها را ترجیح می‌دهند. برخی دیگر نیز کیفیت بالاتر را ترجیح می دهند. حتی اگر قیمت بالاتری داشته باشد.

لوله گالوانیزه گرم دارای ضخامت بیشتری است. برای همین دارای دوام بالاتری هست. برای همین است که قیمت بالاتری هم دارد. اگر قصد تصمیم گیری برای خرید دارید حتما این نکات را در ذهن داشته باشید. و بر اساس این گفته ها تصمیم بگیرید.

تفاوت ظاهری لوله گالوانیزه سرد و لوله گالوانیزه سرد

در مواردی می توان از ظاهر لوله نوع آن را تشخیص داد. به طور معمول یک لوله گالوانیزه سرد تولید شده با استفاده از جریان الکتریکی دارای سطحی صاف‌تر است. رنگ آن نیز مهمواره یکسان نیست. لوله گالوانیزه سد می‌تواند متمایل به رنگهای مختلف مانند زرد، سبز و یا متمایل به سفید و آبی باشد.

این در حالی است که سطح لوله گالوانیزه گرم به طور معمول براق و نقره‌ای مانند است. که این رنگ در واقع شبیه به رنگ فلز روی است. اما یک سوال که برای عده‌ای مطرح است دلیل نام گذاری این لوله ها است.

دلیل انتخاب نام لوله گالوانیزه گرم یا سرد چیست؟

شاید حالا دیگر آگاهی کافی در مورد نحوه تولید لوله گالوانیزه داشته باشید. برای همین در حد نیاز می‌دانید که لوله گالوانیزه سرد چیست؟ چرا لوله گالوانیزه سرد ارزان تر است؟ یا مزایای لوله گالوانیزه گرم چیست؟ اما یک سوال که شاید به ذهن برسد دلیل انتخاب نام این لوله‌ها است. چرا یک لوله را سرد می‎‌نامیم و دیگری را گرم؟

به نظر می‌رسد که انتخاب این نامها برای لوله‌های گلوانیزه به فرایند تولید بر می‌گردد. گفتیم که در تولید لوله گالوانیزه گرم، لوله آهنی را در یک استخر فلز روی مذاب فرو می‌برند. برای این کار نیاز به حرارت است. برای همین محصول تولیدی گرم نامیده می‌شود.

در حالی که در تولید لوله گالوانیزه سرد به جای گرما از انرژی الکتریکی استفاده خواهد شد. برای همین لوله تولیدی را با نام سرد می‌شناسند.

در پایان لازم است مطلبی را بگوییم. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که لوله گالوانیزه سرد در مواردی منع مصرف دارد. زیرا که استاندارد لازم برای استفاده در بعضی کاربردها را ندارد. بنابراین باید به ملاحظات قانونی در استفاده از آن توجه داشته باشید.

حالا که با فرایند تولید لوله گالوانیزه آشنا شدید نگاهی هم به کاربردهای آن خواهیم انداخت. این کاربردها بسیار متنوع هستند. تعدادی از آنها در بخش های قبل مورد اشاره قرار گرفت.

کاربردهای لوله گالوانیزه

اگر کمی در مورد نحوه انتقال مایعات، گازها و سیالات مانند آب تحقیق کنید. به کاربردهای گسترده لوله های گالوانیزه پی خواهید برد. از اوایل قرن بیستم تا به حال استفاده از لوله گالوانیزه روند رو به رشدی داشته است. این استفاده در حوزه‌های متنوعی بوده است.

در این متن ما قصد نداریم به استفاده‌های گسترده از آن در صنایع تولیدی و تبدیلی بپردازیم. اما از آتش نشانی تا پروژه‌های انتقال آب و فاضلاب تا سیستمهای آبیاری از لوله گالوانیزه استفاده می شود. به خصوص تمرکز ما در این متن در استفاده‌های ساختمانی از این لوله است.

شاید بدانید که در ساخت یک پروژه ساختمانی به طور حتم شما نیاز به لوله گالوانیزه خواهید داشت. اگر چه در مواردی استفاده از لوله گالوانیزه برای انتقال آب شرب کمتر شده است. اما هنوز هم برای کاربردهای بسیار متعددی انتقال پساب و به عنوان نرده و در داربستها استفاده می شود. هر جایی که نیاز به استحکام بالای لوله‌ها باشد لوله گالوانیزه یکی از بهترین انتخابها است.

بسیاری از خانه‌ها هنوز هم برای انتقال آب سرد از لوله گالوانیزه استفاده می‌کنند. اگر یک آهنربا را به لوله‌های فلزی نزدیک کنید به احتمال زیاد جذب لوله خواهد شد. این نشانه‌ای از گالوانیزه بودن لوله است.

اهمیت توجه به قطر لوله گالوانیزه

در کاربرد لوله گالوانیزه قطر آن نقش اساسی دارد. برای همین یک عامل بسیار مهم در نوع کاربرد لوله گالوانیزه ضخامت و قطر آن است. با توجه به قطر لوله است که نمی‌توان از همه آنها استفاده‌های یکسانی نمود.

به همین دلیل باید بدانید لوله گالوانیزه در چه قطرهایی به بازار عرضه شده است. شما باید به طور خاص با انواع کاربردهای هر یک از قطرهای لوله گالوانیزه آشنا شوید. تا کاربرد هر یک از آنها را با توجه به ویژگی‌ ظاهری آنها بدانید. نمی توان یک لوله گالوانیزه که برای استفاده در اتصالات آبرسانی ساخته شده را در کاربرد دیگری استفاده نمود. یا این که نوع و قطر لوله گالوانیزه مناسب برای داربست یا انتقال گازها کاملا با هم تفاوت دارد.

ما در ادامه در مورد این ویژگیها بیشتر صحبت خواهیم کرد. اما باید بدانید که برای هر کاربردی استانداردی تدوین شده است. که به طور معمول توسط تولید کننده رعایت می شود. مصرف کننده نیز بهتر است کمی در مورد این استانداردها بداند تا به کاربردهای لوله گالوانیزه بیشتر آشنا شود.

یک بحث دیگر مربوط به جنس لوله است. لوله گالوانیزه می تواند از آهن و یا فولاد تولید شده باشد. ما در بخش بعد به بررسی لوله‌های فولادی گالوانیزه و لوله‌های آهنی گلوانیزه خواهیم پرداخت.

تفاوت لوله آهنی گالوانیزه و لوله فولادی گالوانیزه

در ابتدای متن به دسته بندی لوله‌های گالوانیزه به دو گروه سرد و گرم اشاره کردیم. اما یک دسته بندی دیگر هم برای این محصولات وجود دارد. در این بخش این دسته بندی با توجه به جنس لوله صورت می‌پذیرد. در حالی که در بخش قبل دسته بندی بر اساس روش تولید لوله گالوانیزه بود.

ممکن است برای شما روشن است که لوله آهنی و فولادی چه تفاوتی دارند. تفاوت این دو در استفاده از آهن یا فولاد به عنوان ماده اولیه است. لوله آهنی گالوانیزه در اصل از یک لوله آهنی تشکیل شده که دارای روکشی از فلز روی است.

اما یک لوله فولادی گالوانیزه همان طور که از نام آن پیداست از جنس فولاد با روکش روی است. البته در بازار بسیاری بین این دو فرقی نمی‌گذارند. اما در مصارف مختلف، کاربردهای حساس و برای صادرات تفاوت این دو مهم است.

لوله فولادی گالوانیزه به طور معمول سبک‌تر است. این یکی از تفاوتهای این دو نوع لوله گالوانیزه است. البته لوله آهنی گالوانیزه با لوله فولادی گالوانیزه شباهت های زیاد هم دارد.

برای مثال هر دوی این لوله‌ها در سایزهای مختلفی(نمره های متفاوت) تولید می‌شوند.

در این جا لازم است بگوییم که ایران یکی از بهترین تولید کننده های منطقه است. به طوری که انواع لوله آهنی گالوانیزه و لوله فولادی گالوانیزه در کشور ما تولید می شود. تولید کننده های ما به خوبی توان تامین بازار داخلی را دارند. علاوه بر این محصولات تولید شده به کشورهای مختلفی صادر می‌شوند.

کاربردهای لوله فولادی گالوانیزه

لوله فولادی گالوانیزه به دلیل سبکتر و براق‌تر بودن کاربردهای خاص خود را دارد. لوله فولادی گالوانیزه با عبور ورق فولادی از داخل قالب و جوش دادن درزها تولید می‌شود. پس از آن لوله را روی اندود می‌کنند. با این کار لوله تا حدود زیادی در برابر زنگ زدگی مقاوم خواهد شد. اما استحکام این دو لوله با هم تفاوتهایی دارد. گفته می شود که لوله فولادی گالوانیزه در مواردی مقاومت کمتری نسبت به لوله آهنی گالوانیزه دارد.

می‌توان از لوله فولادی گالوانیزه برای انتقال پساب استفاده کرد. هم چنین می توان از آن در سیستم های تهویه بهره برد. البته این لوله در بسیاری از خصوصیات ظاهری خود مانند لوله آهنی گالوانیزه است.

کاربردهای لوله آهنی گالوانیزه

برای تولید این نوع لوله درزهای آهن سفید نورد شده را می‌گیرند. پس از آن لوله را با روی مذاب اندود خواهند کرد. گاهی در بازار از این لوله با نام لوله با درز یا لوله درزدار آهنی نیز یاد می شود.

لوله آهنی گالوانیزه به طور معمول دارای رنگ خاکستری و متمایل به تیره است. ما در بخش های بعد بیشتر در مورد لوله آهنی گالوانیزه و لوله فولادی گالوانیزه صحبت می‌کنیم.

خصوصیات انواع لوله های آهنی و فولادی گالوانیزه

اگر چه آهن و فولاد با هم تفاوت دارند. اما در اصل هر دو از یک عنصر اساسی ساخته شده اند. برای همین فرایند ساخت آنها شباهت زیادی با هم دارد. در کارخانه تولیدی لوله گالوانیزه هر دو نوع لوله آهنی و فولادی گالوانیزه به طور معمول در شاخه هایی ۶ متری تولید می‌شوند.

البته همان طور که گفتیم لوله های آهنی و فولادی در قطرهای متفاوت ساخته می شوند. بسیاری از مصرف کننده ها در بازار هر دو نوع لوله را با قطر اسمی آنها می‌شناسند. اما قطر داخلی لوله با قطر اسمی ان کمی تفاوت دارد. بسیار هم از قطر لوله آهنی گالوانیزه و لوله فولادی گالوانیزه با نام نمره نیز یاد می‌کنند.

شاید شما هم تا به حال نمره لوله را که مثلا می تواند ۲ باشد را بسیار شنیده باشید. نمره معیاری از قطر لوله است. برای همین هر چه نمره لوله گالوانیزه بیشتر باشد به معنی قطر بیشتر آن است. نمره لوله یا قطر آن بر روی وزن هر متر از لوله گالوانیزه تاثیر می گذارد.

وزن یک لوله گالوانیزه چقدر است؟

وزن لوله روی قیمت آن تاثیر زیادی دارد. اما وزن یک لوله گالوانیزه را چگونه می توان به دست آورد؟ وزن لوله گالوانیزه ممکن است برای محاسبه وزن کلی محصول خریداری شده مهم باشد. وزن لوله گالوانیزه را با توجه به قطر یا نمره آن می توان به دست آورد.

البته به طور معمول تولید کننده ها این وزن را در برگه اطلاعات محصول درج می کنند. برای این نیازی با محاسبه آن نیست. اما خود شما هم می توانید آن را حساب کنید. برای مثال وزن یک لوله گالوانیزه با نمره ۲ حدود ۶.۵ کیلوگرم است. با توجه به ۶ متری بودن یک لوله گالوانیزه به این معنی است که: وزن هر متر از لوله نمره دو کمی بیش از ۱ کیلوگرم است.

با افزایش نمره لوله های گالوانیزه وزن آنها در واحد طول افزایش خواهد یافت. برای یک لوله گالوانیزه نمره ۱۵ وزن یک لوله ۶ متری حدود ۱۲۵ کیلوگرم است. اگر قصد خرید یک لوله گالوانیزه دارید باید به این نکته توجه کنید. زیرا که هر ماشین ظرفیت محدودی دارد. باید محاسبه کنید که هر ماشین توان حمل چند عدد از لوله های گالوانیزه خریداری شده را دارد.

قیمت لوله گالوانیزه

پس از بررسی کامل لوله های گالوانیزه و دسته بندی های آنها نوبت به بررسی قیمت است. شاید نیاز به توضیح نداشته باشد که افزایش قطر لوله باعث افزایش قیمت آن است. برای همین لوله های گالوانیزه نمره بالاتر دارای قیمت بالاتری هستند.

اما این تنها نمره نیست که بر قیمت اثر خواهد گذاشت. همان طور که گفتیم روش ساخت لوله نیز بر قیمت اثر گذار است. برای همین ما قبل ازا ین گفتیم که لوله گالوانیزه گرم قیمت بالاتری دارد. هم چنین در قیمت لوله آهنی گالوانیزه و لوله فولادی گالوانیزه می توان این تفاوت را دید.

دلیل تغییر قیمت لوله گالوانیزه

اما آن چه بیش از این ها در چند سال اخیر بر قیمت لوله گالوانیزه تاثیر گذار بوده است نرخ تورم است. زیرا که نرخ بالای تورم باعث افزایش قیمت لوله گالوانیزه در این چند سال شده است. اگر مقایسه ای بین قیمتها در سال ۱۳۹۹ و ۱۳۹۶ بکنید خودتان شاهد این موضوع خواهید بود.

قیمت های چند برابری لوله گالوانیزه ناشی از افزایش قیمت آهن و مواد اولیه است. هنوز هم قیمتها در بازار به ثبات نرسیده اند. برای همین در حال حاضر برای خرید لوله گالوانیزه نیاز به استعلام قیمت روز آن است. برای همین ما نمی توانیم در اینجا قیمت ثابت و مشخصی به شما در این جا اعلام کنیم.

اما در زمان صحبت از لوله گالوانیزه بحث دیگر پیش میاید. آن هم تفاوت آن با لوله مانیسمان است. ممکن است علاقه مند باشید ما مقایسه ای بین لوله گالوانیزه و لوله مانیسمان انجام دهیم. برای همین ما بخش بعد را به این موضوع اختصاص داده ایم. امید که اطلاعات ارائه شده در بخش بعد برای شما مفید واقع شود.

مقایسه لوله گالوانیزه و لوله مانیسمان

مقایسه لوله مانیسمان و گالوانیزه سخت نیست. اگر نگاهی به مراحل تولید لوله مانیسمان بکنید به خوبی قادر به مقایسه این دو محصول خواهید بود.

لوله مانیسمان را با نام لوله سیملس و یا بدون درز هم می شناسند. تنها توجه به این نامها شما را با تفاوت لوله مانیسمان و لوله گالوانیزه آشنا می کند. زیرا که نام لوله بدون درز برای لوله های مانیسمان به خوبی معرف روش تولید آن است.

بر خلاف لوله فولادی درزدار که از ورق فولاد تولید شده است. لوله مانیسمان از شمش فولادی تولید شده است. در کارخانه تولید لوله مانیسمان شمش فولاد را با استفاده از غلطک و دیسکها زیر فشار نیروی کششی قرار خواهند داد. پس از آن مجرای داخل لوله را باز خواهند نمود که سبب ایجاد لوله بدون درز خواهد شد. این فرایند بدون جوشکاری انجام می شود.

تفاوت لوله گالوانیزه و مانیسمان

با توجه به فرایند تولید این دو نوع لوله با هم کاربردهای متفاوتی دارند. می توان گفت که لوله فولادی درزدار با لوله مانیسمان تفاوتهای زیرا را دارد:

  1. اولین تفاوت این دو در استفاده از ورق فولاد برای تولید لوله فولادی درزدار است. در حالی که لوله مانیسمان از شمش فولاد تولید شده است.
  2. به دلیل نداشتن درز، لوله مانیسمان دارای استقامت بالاتری است و در کاربردهای حساس به کار خواهد رفت.
  3. در اکثر موارد کاربرد لوله فولادی درزدار در صنعت ساختمان بیشتر است.
  4. در ساخت لوله درزدار فولادی یا لوله گالوانیزه درزدار از جوشکاری استفاده می شود.
  5. لوله های فولادی گالوانیزه ارزان تر از لوله های مانیسمان هستند.

با توجه به نکاتی که در بالا ذکر شد شما دید خوبی برای مقایسه این دو پیدا کرده اید. حالا اگر کسی از شما تفاوت لوله گالوانیزه و لوله مانیسمان را بپرسد خواهید دانست.

با کمی توجه می توان فهمید که در صنعت ساختمان لوله فولادی درزدار به دلیل ارزان بودن بیشتر مورد توجه است. در حالی که لوله مانیسمان در کاربردهای حساس برای افزایش ایمنی باید مورد استفاده قرار گیرد. این کاربردها بیشتر در صنایع نظامی و پتروشیمی و صنایع وابسته است.

ما در بخش های قبل به توان کشورمان ایران در تولید لوله گالوانیزه و انواع لوله فولادی اشاره کردیم. در ادامه توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد.

توان ایران در تولید انواع لوله فولادی و گالوانیزه

خوشبختانه کشور ما ایران در شرایط مناسبی به خصوص در صنعت فولاد قرار دارد. برای همین بسیاری از صنایع وابسته به صنعت فولاد کشور نیز رشد خوبی را تجربه کرده اند. به گونه ای که ایران جزو بهترین صادر کننده های فولاد و محصولات وابسته به کشورهای همسایه است.

صنعت تولید لوله‌های گالوانیزه و انواع لوله های فولادی نیز به همین دلیل در شرایط مطلوبی قرار دارد. تولید کننده های لوله های فولادی در حال تلاش برای تولید بهترین ها هستند. شبکه توزیع لوله گالوانیزه نیز در پهنه وسیع کشورمان در حال فعالیت هستند. برای همین در صنعت لوله گالوانیزه به خوبی قادر به تامین نیاز داخلی کشور به این محصولات هستیم.

با وجود همه مشکلات تولید ادامه دارد. عرضه کنندگان لوله های گالوانیزه تقاضای بازار را در شهرهای بزرگ به خوبی براورده می کنند. در بخش های مختلف کشور مانند تهران ، اصفهان، یزد و شهرهای بزرگ صنایع مختلف نیاز گسترده‌ای به این محصولات دارند. که اکثر نیاز خود را از بازار داخل تامین می کنند. به همین دلیل با وجود مشکلات موجود کمبودی در بازار به چشم نمی خورد.

باید توجه داشته باشید که همه تولیدات داخلی باید بر اساس استانداردهای تدوین شده تولید شوند. مراجع مختلفی در داخل ایران و در خارج در کشورهایی مانند ایالات متحده امریکا استانداردهای مربوطه را تدوین می کنند.

استاندارد لوله گالوانیزه

استاندارد بودن از لازمه های تولید محصول است. به همین دلیل بسیاری از محصولاتی که در صنعت و در ساختمان استفاده می‌شوند باید استاندارد باشند. لوله های گالوانیزه نیز مانند دیگر محصولات باید با استانداردهای مربوطه سازگار باشند.

به طور کلی استانداردها به دو دسته کیفی و کمی تقسیم می‌شوند. لوله های گالوانیزه باید همه این استانداردها را داشته باشند. تا به خوبی در کاربردهای ذکر شده در بالا قابل استفاده هستند. خوشبختانه در ایران ما انواع لوله گالوانیزه را مطابق با این استانداردها داریم. برای همین هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

حال که به بیان وضعیت صنعت تولید لوله گالوانیزه در داخل کشور پرداختیم. شما به خوبی می دانید که کشور ما توان تامین این محصول را دارد. و می‌توانید در هر جای کشور که هستید از لوله گالوانیزه تولید شده در داخل برای مصارف خود خریداری کنید.

آگاهی از قیمت روز لوله گالوانیزه

اگر در مورد نوع لوله گالوانیزه مورد نیاز خود به نتیجه رسیده اید، می توانید از یکی از بهترین تولید کننده های داخلی آن را خریداری کنید. البته همان طور که گفتیم بازار در سال جاری شاهد نوسان قیمت بالایی بود. برای همین باید قیمت روز لوله گالوانیزه مورد نیاز خود را استعلام کنید.

اگر چه همواره مشاوران فروش حاضر هستند تا این قیمت ها را در اختیار شما قرار دهند. اما ما در این بخش در مورد نحوه محاسبه نسبی قیمت لوله گالوانیزه توضیح کوتاهی می‌دهیم.

به طور معمول قیمت یک لوله گالوانیزه با ضرب وزن آن لوله در قیمت واحد وزن لوله گالوانیزه محاسبه می‌شود. برای همین در یک حساب سرانگشتی با ضرب قیمت یک کیلو لوله گالوانیزه در وزن آن لوله قیمت نهایی به دست خواهد آمد.

البته تماس با فروشنده در صورتی که تصمیم شما برای خرید قطعی است بهترین راه برای اطمینان از قیمت محصول است.

نتیجه گیری

ما در این متن از سری مقالات ساختمان من، به تفصیل در مورد لوله گالوانیزه صحبت کردیم. در ابتدای متن در مورد تاریخچه لوله گالوانیزه حرف زدیم. پس از آن نحوه تولید این محصول را شرح دادیم. پس از آن در ادامه انواع لوله گالوانیزه را با توجه به روش تولید بیان نمودیم. گفتیم که لوله گالوانیزه سرد چیست و چگونه تولید می شود.

هم چنین برای شما توضیح دادیم که لوله گالوانیزه گرم چیست و چه مزایایی نسبت به لوله گالوانیزه سرد دارد. علاوه بر این به معرفی لوله آهنی گالوانیزه و لوله فولادی گالوانیزه پرداختیم. شباهت ها و تفاوت های این دو را بیان کردیم.

هم چنین با توجه به اهمیت نوع لوله، کاربرد این محصولات در صنعت به طور خلاصه بررسی شد. برای آشنایی بیشتر شما به مقایسه لوله پانیسمان و لوله گالوانیزه درزدار پرداختیم و در کنار آن قیمت آنها را نیز بررسی نمودیم. حالا شما بهتر خواهید توانست تا در زمان خرید تصمیم بگیرید. امیدواریم مطالب گفته شده در این متن برای شما مفید واقع شده باشد.

سخن پایانی

امید ما بر این است که بتوانیم سهمی در تامین نیازهای شما داشته باشیم. به طور حتم با توجه به تجربه خود توان کمک به خریداران لوله گالوانیزه را داریم. برای همین به عنوان یک خریدار می‌توانید در هر زمان که نیاز به خرید داشتید با ما تماس بگیرید.

ما ضمن ارائه اطلاعات لازم هر گونه همکاری را با شما خواهیم داشت. تا مطمئن شویم که بهترین محصول را برای مصارف مورد نیاز خود خریداری کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *