لوله مانیسمان چیست؟

از لوله مانیسمان چه می دانید؟ کاربرد لوله مانیسمان چیست؟ اگر در صنایعی هستید که برای انتقال سیالات نیاز به لوله های قوی و بدون درز نیاز دارید و هنوز نوع اتصالات لوله را انتخاب نکرده اید پس قبل از هر اقدامی خواندن این مقاله از مجموعه مقالات وبسایت ساختمان من را از دست ندهید.

آشنایی با لوله مانیسمان

مانیسمان برندی از لوله است که  اولین لوله بدون درز (Seamless) وارد شده در ایران بود که بعد از آن،  همه ی  لوله های با این ویژگی با این نام شناخته می شوند. لوله جوشی بدون درز مانیسمان، از شمش های فولادی تهیه شده که لوله های یکدست و بدون درزی هستند که  نام خود را از نام برادران مانیسمان گرفته، همان کسانی که مخترع این لوله بودند.

در سال ۱۸۸۰ برادران مانیسمان در کارخانه خود مشغول تولید سوهان از بیلت استوانه ای بودند که متوجه شدند اگر غلتک های سوهان کاری نسبت به  هم زاویه خاصی بگیرند، هسته بیلت ها سست می شود و در نهایت مرکز بیلت را سوراخ می کند. آن ها با پیگیری کشف خود توانستند با استفاده از سنبه سوراخ کاری، از این نوع نورد برای سوراخ کردن بیلت های استوانه ای و تولید لوله های بدون درز استفاده کنند سرانجام برادران آلمانی مانیسمان،برای نخستین‌بار در جهان در سال ۱۸۸۶ موفق به ابداع روش تولید لوله‌های بدون درز شدند. از سال ۱۸۹۳، بخش مرکزی و اصلی کارخانه خود را به مرکز صنایع لوله یعنی دوسلدولف منتقل کردند و با نام Mannesmannröhren-Werke به فعالیت حرفه‌ای خود ادامه داد.

لوله بدون درز ( مانیسمان )
لوله بدون درز ( مانیسمان )

لوله مانیسمان دارای بدنه ای یک دست،صاف و بدون درز دارد که هیچ نوع جوش کاری بر روی آن انجام نشده است. از ویژگی های لوله مانیسمان می توان به این موارد اشاره کرد:

-صاف و یکدست بودن و بدون هیچ گونه درزی

-محکم تر بودن

-دارای قیمتی بالاتر از سایر لوله ها

کاربرد لوله های مانیسمان

لوله های مختلفی در بازار وجود دارند از جمله: لوله فولادی، لوله ضد رنگ، لوله بویلر و آلیاژی. پرکاربرد ترین و محکم ترین لوله های بدون درز، مانیسمان است که در اینجا به کاربردهای آن پرداخته شده است.

–  برای خطوط صنایع غذایی و دارویی کاربرد دارند.

– لبرای انتقال نفت و گاز و محصولات صنایع پتروشیمی

– برای خطوط هیدرولیک، بخار و پنل های آبی خنک کننده.

– برای خطوط فشار قوی

ساخت لوله
ساخت لوله

(برای ادامه روند خط لوله کشی مانیسمان از اتصالات مانیسمان استفاده می شود ، اتصالات مانیسمان همانند لوله مانیسمان از روش بدون درز جوش استفاده می شود .

ضخامت اتصالات مانیسمان نیز باید با ضخامت لوله بدون درز همخوانی داشته باشد تا در فرآیند جوشکاری به مشکل نخوریم به عنوان مثال برای لوله مانیسمان رده ۴۰ سایز ۱ اینچ می بایست از زانویی مانیسمان رده ۴۰ سایز ۱ اینچ استفاده شود.

تفاوت اصلی لوله مانیسمان و لوله درزدار در روش و فرآیند تولید آن می باشد ، جایی که لوله درزدار از ورق فولادی خم شده و جوشکار لبه های به هم رسیده آن تولید می شود .

درز جوش در لوله درزدار از نقاط ضعف فشاری و دمایی آن محسوب می شود لذا حد تحملی فشاری و دمایی لوله مانیسمان از لوله درزدار بالاتر می باشد همواره لیست قیمت لوله بدون درز جوش از لوله درزدار بالاتر می شود منبع : https://www.pipekala.com ).

لوله مانیسمان چگونه ساخته می شود؟

برای ساخت این نوع لوله ها از ۲  استاندارد ASTM به شماره A106 و A53 و استاندارد نفت و گاز API 5L استفاده می شود. طراحی این لوله با ضخامت متفاوت به نکات ویژه ای نیاز دارد.

در برخی از روش های تولید این لوله ها، عملیات حرارتی خاصی باید به کار رود. انتخاب روش تولید لوله مانیسمان بر اساس نیازهای منطقه ای و امکانات کارخانه سازنده تعیین می شوند به این نحو که برای ساخت لوله مانیسان، ابتدا شمش های فولادی را برش می زنند و سپس شمش ها را داخل کوره های قوسی گرم می کنند تا به مرحله سرخ شدن برسد بعد با استفاده از دستگاه الانگیتور سطح شمش ها را گرد می کنند، بعد از آن شمش ها را به وسیله لخ پرس سوراخ می کنند.

در مرحله شلیک سمبه، سمبه را به داخل شمش فولادی شلیک می کنند که با سرعتی بالا سمبه ای به طول ۱۲ متر را داخل شمش فولاد می کنند. در مرحله بعد اگر لوله مقدار کمی تاب داشته باشد آن را تاب گیری می کنند تا صاف و یکدست شود. در این مرحله سمبه را از داخل لوله جدا می کنند. در مرحله بعد سر و ته لوله را گرفته و لوله گرد می شود.

در مرحله کشش، لوله را به اندازه های گوناگون تا ۲۴ متر تحت کشش قرار می دهند. پس از آن لوله را با آب و با فرآیندی خاص خنک می کنند. لوله خنک شده را به سفارش مشتری برش می دهند. در مرحله آزمایش به وسیله کامپیوتر لوله را تست می کنند تا ضایعات آن جدا شود و در مرحله آخر لوله ها را به شکل شش ضلعی با تسمه محکم می بندند.

لوله بدون درز و مانیسمان
لوله بدون درز و مانیسمان

امروزه انواع لوله‌ مانیسمان دارای رده‌های ۲۰، ۴۰، ۶۰، ۸۰، ۱۲۰ و ۱۴۰ است و به صورت شاخه‌های ۶ و ۱۲ متری تولید می‌شود. محدوده‌ی اندازه‌ (قطر لوله‌) این لوله‌ها نیز از ۱/۲ تا ۳۶ اینچ بسته به کاربردهای مختلف است و  در ایران نهایتا تا سایز ۲۴ اینچ موجود است. به عنوان مثال از لوله‌های رده‌ی ۲۰ به عنوان لوله‌های گازرسانی توکار ساختمانی استفاده می‌شود. و یا لوله‌های بدون درز رده ی ۴۰ در خطوط آتش‌نشانی یا برج ها استفاده می‌شود. رده‌ی ۴۰ به بالا مناسب کاربردهایی با حساسیت بالا و فشار طراحی خیلی زیاد مثل صنایع نفت و گاز و پتروشیمی می‌باشد منبع: https://iromart.com ).

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *